E-Defter Saklama S.S.S.

E-Defter Yasal Saklama Ne Anlama Gelmektedir?

1.sıra numaralı Elektronik Defter Genel Tebliğ’de elektronik ortamda oluşturulan E-Defterlerin her firmanın kendi bilgi işlem sistemlerinde saklanması zorunludur. Alternatif olarak E-Defter saklama hizmeti sağlayan entegratör firmalarda da saklanabilir.

E-Defterlerin Saklama Sorumluluğu Kaç Yıldır Ve Kime Aittir?

Firmaların elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ‘e gönderdiği E-Defter dosyalarını 10 yıl süreyle saklama zorunluğu bulunmaktadır. 2015 yılı Ocak ayına ait oluşturulan E-Defter (Defteri Kebir ve Yevmiye Defterine) ait oluşturulan E-Defterler GİB’e gönderildikten sonra bu kayıtların saklanma sorumluluğu firmalara aittir.

Firma Defterlerini Kendi İmkânlarıyla Saklayabilir mi?

Firmalar internet ortamında gönderilmiş olan E-Defter kayıtlarını kendileri saklayabileceği gibi özel entegratörler ile de sözleşme yaparak entegratör firmaların saklamalarını sağlayabilirler. Ancak GİB saklamacı kuruluşlarda saklamalarını şiddetle sitelerinde önermektedir.

Elektronik Belgelerin Saklanması Hususunda Gelir İdaresinin Açıklaması Nedir?

Mükelleflerin kendi bilgi işlem sistemlerinde muhafaza edilen elektronik defter ve beratların silinmesi, zarar görmesi, virüs bulaşması v.b. nedenlerle elektronik defter ve beratların ibrazında sorun yaşanabilmektedir. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle birçok mükellefimizin elektronik defter dosyalarının zarar gördüğü Başkanlığımıza yapılan başvurulardan anlaşılmaktadır.

Bu nedenle, defterlerini elektronik ortamda tutan mükelleflerin, E-Defter ve beratlarının muhafaza ve ibrazı konusunda gerekli önlemleri almaları, bu kapsamda bilgi işlem sistemlerinde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle elektronik defter ve beratlarını mutlaka farklı lokasyon ve ortamlarda yedeklemeleri, mükelleflerimizin yaşayabileceği olumsuz durumlar ve mağduriyetlerin önüne geçeceğinden Başkanlığımızca tavsiye olunur.

E-Defterlerin Ve E-Defter Beratının Saklanması ve ibrazı ne şekilde olmalıdır?

E-Defter ve e-defter beratının elektronik, manyetik, optik araçlarla saklanması ve ibraz edilmesi gerekmektedir. Defter ve beratının kâğıda bastırılarak saklanması söz konusu değildir. E-Defter ibraz edilirken mutlaka beratı ile birlikte elektronik, manyetik veya optik araçlar vasıtasıyla eksiksiz ve okunabilir biçimde ibraz edilmelidir. EDM E-Defter bu işlemler için anahtar çözüm ve 7/24 Müşteri Hizmetlerinde destekli ürün sunmaktadır.

E-Defteri Farklı E-Defter Saklamayı Farklı Özel Entegratörden kullanabilir miyim?

Evet, E-Defteri Farklı E-Defter Saklamayı Farklı özel entegratörlerden kullanabilirsiniz.

55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 6566 67 68 69